Tomografia komputerowa zęba - jakie są wskazania?
- Szczegóły
Dzięki nowoczesnym technikom stosowanym w medycynie, diagnostyka i późniejsze leczenie różnych przypadłości, pozwalają wygrać walkę z większością schorzeń. Wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu umożliwia odnalezienie przyczyny dolegliwości, dzięki czemu możliwe jest leczenie czegoś więcej, niż tylko widocznych objawów. Jedną z takich innowacyjnych metod jest tomografia komputerowa. Jakie są wskazania, by wykonać ją w przypadku zębów? I jak przebiega takie badanie?
Tomografia komputerowa - na czym polega badanie?
Tomografia komputerowa zęba to badanie diagnostyczne, które umożliwia dotarcie do przyczyny odczuwanego dyskomfortu - zazwyczaj objawiającego się, jako ból. Jest podstawowym elementem poprzedzającym podjęcie leczenia stomatologicznego i implantologicznego. Dzięki tej nowoczesnej metodzie możliwe jest uzyskanie szczegółowego obrazu, który pokazuje wszystkie uszkodzenia lub wewnętrzne problemy, wpływające na stan naszego zdrowia. Obraz, który powstaje w wyniku tomografii komputerowej zęba, daje nam odpowiedź na pytanie, jakie niekorzystne zmiany zachodzą w szczęce, żuchwie lub poszczególnych zębach pacjenta. Warto także dodać, że jest to w pełni bezpieczna i bezbolesna metoda.
W jakich sytuacjach się ją wykonuje?
Tomografia zębów przeprowadza jest przede wszystkim przed rozpoczęciem działań implantologicznych. Pokazuje nam stan kości, ich jakość i objętość, a to z kolei pomaga w dobraniu odpowiednich parametrów implantu. Jest to także metoda stosowana w trudnych przypadkach stomatologicznych, w których konieczne jest skomplikowane leczenie kanałowe. Dodatkowe wskazania dla tego typu badania to m.in. choroby stawu skroniowo-żuchwowego, zatok szczękowych i stany zapalne w obrębie tkanki kostnej żuchwy i szczęki. Dzięki wykonaniu tomografii komputerowej możemy też ocenić występowanie i ewentualną wielkość torbieli w zatokach przynosowych, rozrosty nowotworowe, ubytki kostne, zmiany okołowierzchołkowe oraz zęby zatrzymane. Tomografia komputerowa zębów jest więc niezbędna zarówno w diagnostyce chorób, jaki i podczas planowania poważnych zabiegów z zakresu leczenia endodontycznego, periodontologicznego, ortodontycznego, czy implantologicznego oraz chirurgii stomatologicznej.