RTG zębów – kiedy jest konieczne?
- Szczegóły
Trafna diagnoza w leczeniu stomatologicznym jest konieczna, aby skutecznie zlikwidować problem. Niektóre dolegliwości nie są widoczne gołym okiem i wtedy potrzebne jest wykonanie prześwietlenia zębów. Jest to badanie radiologiczne, które pozwala w bezpieczny dla zdrowia i całkowicie bezbolesny sposób ocenić stan uzębienia, żuchwy i kości szczęki.
Kiedy jest niezbędne?
RTG zęba jest konieczne, żeby:
- stwierdzić próchnicę
- potwierdzić obecność lub brak zawiązków zębowych
- stwierdzić obecność zębów zatrzymanych (np. ósemek)
- stwierdzić wady rozwojowe
- zlokalizować zmiany patologiczne przy korzeniach, pozostawione korzenie, torbiele, a nawet zmiany nowotworowe
- przed i w trakcie leczenia kanałowego – w celach kontrolnych, ma za zadanie ocenić skuteczność prowadzonego leczenia
- przed planowanym leczeniem protetycznym
Najważniejszym zadaniem zdjęć RTG jest diagnostyka. Taki obraz ma pomóc stomatologowi w ustaleniu powodu problemu, z którym pacjent zgłosił się do gabinetu. Równie ważnym aspektem jest kontrola skuteczności wprowadzonego leczenia albo przeprowadzonego zabiegu. W takich przypadkach zdjęcie pomaga lekarzowi decydować o kolejnych etapach terapii.
Rodzaje RTG zębów
Podczas badania RTG zębów pacjent zazwyczaj siedzi, a maszyna obraca się naokoło jego głowy i rejestruje obraz szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Wyróżniamy kilka rodzajów takich zdjęć:
- Zdjęcie punktowe – obejmuje do 4 zębów, a jego obraz jest niezwykle szczegółowy. Najczęściej jest zlecane przy planowaniu leczenia kanałowego, ale może służyć także do diagnozowania próchnicy, stanów zapalnych i oceny wypełnień oraz implantów.
- Zdjęcie cefalometryczne – pomaga diagnozować wady zgryzu, najczęściej jest stosowane przed planowaną terapią ortodontyczną. Daje dokładny obraz kości, tkanek miękkich czaszki i zatok przynosowych.
- Zdjęcie pantomograficzne – jest to zdjęcie panoramiczne, są na nim widoczne wszystkie zęby. Pomaga ocenić ogólny stan zdrowia zębów, położenie zębów zatrzymanych oraz rozmieszczenie korzeni. Dzięki niemu można szczegółowo zaplanować leczenie.