Przyczyny odwapniania zębów
- Szczegóły
Niedobór wapnia w organizmie może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak m.in. odwapnienie zębów. Czym ono właściwie jest i jak należy mu przeciwdziałać?
Na czym polega odwapnianie zębów
Odwapnianie zębów wynika z niedostatecznej podaży wapnia, która skutkuje demineralizacją szkliwa i tworzeniem się białych śladów na powierzchni zębów. Naruszone w ten sposób szkliwo przestaje prawidłowo chronić zębinę, co może wywołać nadwrażliwość zębów, a w dalszej perspektywie prowadzić do rozwoju próchnicy.
Odwapnianie zębów może występować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Wśród przyczyn takiego stanu wymienić można m.in. spożywanie produktów zawierających cukry lub kwasy, które uszkadzają szkliwo. To zaś skutkuje wypłukiwaniem z organizmu składników mineralnych, wśród których znajdują się także i jony wapnia.
Demineralizacja szkliwa często występuje w tych miejscach, w których pojawia się płytka nazębna - czyli m.in. w okolicach dziąseł lub szyjki zęba. Tworzące płytkę bakterie odpowiedzialne są za produkcję kwasów mających swój udział w procesie.
Jednym z pierwszych objawów odwapnienia jest nadwrażliwość zębów wynikająca z braku warstwy ochronnej oddzielającej zębinę od elementów wywołujących podrażnienia. Obok białych plamek na zębach jest to sygnał, który powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa. W zależności od stopnia zaawansowania zmian może on wykonać nieinwazyjny zabieg mający na celu remineralizację szkliwa lub zalecić leczenie próchnicy czy aplikowanie specjalistycznych środków wpływających na powstrzymanie procesu próchnicowego. Innym sposobem leczenia demineralizacji jest tzw. infiltracja próchnicy, czyli wypełnienie białych śladów na zębach za pomocą specjalistycznej żywicy oraz naświetlenie nasyconych miejsc lampą polimeryzacyjną.
Jak zapobiegać odwapnianiu zębów
Podstawą ochrony przed demineralizacją szkliwa jest prawidłowa higiena jamy ustnej polegająca na regularnym czyszczeniu zębów - dzięki temu pozbędziemy się niebezpiecznej płytki bakteryjnej. Jest to szczególnie ważne dla osób noszących protezy czy aparaty ortodontyczne, w przypadku których usunięcie płytki może być utrudnione.
Kolejnym sposobem na powstrzymanie odwapnienia lub nawet remineralizację szkliwa jest stosowanie odpowiedniej diety zawierającej odpowiednią ilość fosforu i wapnia.