Próchnica atakuje nie tylko zęby
- Szczegóły
Próchnica to schorzenie przyczyniające się do niszczenia tkanek zębowych. Niestety, poczynione przez nią uszkodzenia są nieodwracalne i mogą zostać naprawione jedynie w gabinecie stomatologicznym. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że stanowi ona zagrożenie nie tylko dla naszych zębów.
Dolegliwości, które może wywoływać obecność próchnicy
Oprócz bólu czy psucia się zębów próchnica często skutkuje również chorobami przyzębia - takimi jak stany zapalne czy parodontoza. Może ona jednak przyczyniać się także do występowania schorzeń znacznie poważniejszych.
Próchnica i choroby przyzębia - szczególnie w sytuacji, gdy nie zostaje podjęte stomatologiczne leczenie próchnicy - mogą również powodować występowanie niebezpiecznych chorób ogólnoustrojowych. Wśród nich wymienić można m.in ból zatok i głowy, a także podwyższone niebezpieczeństwo pojawienia się problemów ze stawami oraz chorób nerek. Co więcej, w skrajnych przypadkach próchnica i choroby przyzębia mogą również zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę czy nawet zawału.
To jednak nie koniec zagrożeń związanych z zaniedbaniem próchnicy i towarzyszących jej stanów zapalnych. W ustach ludzkich egzystuje nawet 400 gatunków bakterii i drobnoustrojów. Choć w przeważającej większości nie są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, niektóre z nich stanowią realne zagrożenie - szczególnie te, które przyczyniają się do uszkadzania zębów oraz gromadzą się w zaatakowanych przez chorobę tkankach i strukturach przyzębia. Przedostając się do krwi, bakterie mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie, stając się w ten sposób przyczyną licznych zakażeń. To zaś skutkuje bezpośrednio tworzeniem się stanów zapalnych w takich rejonach jak stawy, nerki, a nawet płuca czy nerwy wzrokowe. Próbując zwalczyć zapalenia za pomocą działań immunologicznych, organizm może w wyniku nieprawidłowego rozpoznania mimowolnie naruszać swoje własne tkanki, tym samym doprowadzając do nieodwracalnych zniszczeń w ich obrębie. W szczególnie groźnych sytuacjach może też dojść do rozwoju skrajnie niebezpiecznych schorzeń - takich jak m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - a nawet do zgonu osoby cierpiącej na próchnicę i choroby przyzębia.