Na czym polega leczenie retencyjne u ortodonty?
- Szczegóły
Piękny uśmiech przekłada się na pewność siebie. Jednak zdrowe zęby to coś więcej niż kwestie estetyczne. Wady zgryzu są związane z bólami głowy, szczęki, a także z pękaniem, kruszeniem oraz zgrzytaniem zębami przez sen. Te czynniki mogą prowadzić do licznych problemów, jak stan zapalny, próchnica i niemijający, dokuczliwy ból, niepozwalający normalnie funkcjonować. Problemy te rozwiązuje leczenie ortodontyczne, jednak po zdjęciu aparatu trzeba pamiętać o aparacie retencyjnym.
Dlaczego trzeba nosić aparat retencyjny?
Aparat retencyjny nosi się po zakończonym leczeniu ortodontycznym, na zdrowe, proste zęby. Ma on za zadanie utrzymać końcowy efekt, ponieważ nie jest on dany na zawsze. Zęby mogą się zacząć przesuwać, a przez to zgryz w dalszym ciągu nie będzie doskonały. Tak więc retainer nie prostuje zębów, a sprawia, że pozostają one na swoim miejscu. Tego rodzaju aparaty zasadniczo są dzielone na:
- nakładkę, którą zakłada się na zęby. Do jego zalet należy fakt, że można ją zdjąć, więc nie trzeba nosić jej na co dzień, a np. w nocy;
- drut przyklejany od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu jest niewidoczny.
To, jaki retainer zostanie wybrany, zależy od decyzji ortodonty, ponieważ każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo należy nosić retainer. Z pewnością zależy to od charakteru leczonej wady czy np. od posiadania, czy braku zębów mądrości, które mogą wpływać na ułożenie innych zębów. Po zdjęciu stałego aparatu retainer nosi się często, w późniejszym okresie wystarczy mieć go np. w ciągu jednej nocy tygodniowo. Ważne jest chodzenie na wizyty kontrolne, aby noszenie retainera skonsultować ze specjalistą. Nosząc wyjmowany aparat, nie wolno zapomnieć o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Retainer trzeba zakładać na wyszczotkowane zęby i pod żadnym pozorem nie należy w nim spożywać posiłków. Po każdym wyjęciu warto przemyć go wodą i umyć szczoteczką. W przypadku drutu również trzeba dokładnie go czyścić, choć niemożliwe będzie nitkowanie zębów.