Jak dbać o higienę protez zębowych?
- Szczegóły
Protezy zębowe stosowane są w przypadku, gdy w szczęce lub żuchwie brakuje kilku zębów. Używane są też w sytuacji całkowitego bezzębia. W wielu przypadkach tzw. sztuczne zęby są koniecznością. Istnieje kilka rodzajów protez, a podstawowy podział obejmuje protezy stałe i ruchome. Pacjenci z protezami powinni jednak pamiętać o właściwej higienie nowych zębów. Nawet jeśli nie są one naturalne, należy poświęcić im nieco uwagi na codzienne zabiegi higieniczne. A jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, należy jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny.
Kilka porad dotyczących właściwej higieny protez zębowych
- Oczywiście w przypadku protez zębowych nie trzeba martwić się próchnicą. Nie oznacza to jednak, że posiadacz „nowych zębów” może zaniechać jakichkolwiek czynności higienicznych. Pamiętajmy, że pomiędzy protezą a podniebieniem i dziąsłami bardzo często zalegają resztki pokarmu. Mogą one nie tylko uwierać, ale też stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. Dodatkowo na protezie, podobnie jak na naturalnych zębach, odkłada się płytka nazębna, która stwarza odpowiednie warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Wszelkie zabiegi higieniczne mają więc na celu niedopuszczenie pojawienia się stanów zapalnych i infekcji grzybiczych. Co robić, by przez długi czas zachować protezy w dobrym stanie?
- Po każdym posiłku należy czyścić protezę szczoteczką, stosując przy tym specjalną antybakteryjną pastę do protez. Następnie należy wypłukać protezę pod strumieniem ciepłej wody. Należy szczotkować całą powierzchnię protezy, a w szczególności miejsca, gdzie dochodzi do zetknięcia z błoną śluzową.
- Do czyszczenia protez nie należy stosować tradycyjnych past do zębów, ponieważ zawierają one substancje ścierne, powodujące zarysowania.
- Na noc zdejmij protezę. Całodobowe noszenie „sztucznych zębów” może przyczynić się do szybkiego tworzenia na ich powierzchni nalotów bakteryjnych. Wyczyszczoną i dokładnie osuszoną protezę należy przechowywać w szczelnym, suchym pudełeczku. Protez nie należy trzymać w szklance z wodą, ponieważ sprzyja to rozwojowi grzybów i bakterii.
- Raz na dwa tygodnie warto zdezynfekować protezę w roztworze o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w jamie ustnej doszło do infekcji, np. afty, opryszczki, zapalenia zatok, anginy. Wówczas dodatkowo należy wymienić szczoteczki do mycia protez na nowe, by uniknąć powtórnego zainfekowania.
- Należy regularnie dbać o higienę całej jamy ustnej. Raz dziennie należy oczyścić język specjalną szczoteczką. Warto stosować płyny do płukania ust lub napary ziołowe o działaniu antyseptycznym i łagodzącym. Można do tego używać np. rumianku lub szałwii.